Etiquetas » Turqia

Mediat greke në alarm: Edi Rama do t’i japë Erdoganit bazën detare të Pashalimanit

Mediat greke shkruajnë se kryeministri Edi Rama është i gatshëm t’i japë Turqisë Pashalimanin, për ta shndërruar në një bazë ushtarake detare.

Në një shkrim të gjatë ku shprehet shqetësimi se Greqia po rrethohet nga baza detare ushtarake turke, thekson se shteti grek nuk po merr asnjë masë ndaj këtij fakti. 185 palabras más

Te Fundit

LMR në BFI: Çka po ndodhë me BFI-në e uzurpuar?

Informacionet që vijnë nga BFI-ja dhe organet e saj, flasin se situata është tepër e palakmueshme. Uzurpatori i saj, Sulejman Rexhepi me një grusht banditësh, po ia arrinë me sukses ta falimentojë dhe ta sjellë në derexhe të shkatërrimit total. 259 palabras más

News

Frenimi i Covid-19/ Zbuloni 'sekretet' se si Turqia i'a ka arritur deri tani.

E gjendur mes Europës dhe Kinës, ku u shfaq për herë të parë koronavirusi, Turqia është më pak e prekur nga Covid-19.

Ankaraja zyrtare ka konfirmuar vetëm dy raste, edhe pse në anën tjetër të kufirit turk, në Iran, epidemia raportohet t’u këtë marrë jetën rreth 500 personave. 453 palabras más

Te Fundit

Tërmeti shkatërrimtar në Turqi. Rritet numri i të vdekurve, ja çfarë po ndodh në qytetin Elazig

Të paktën 35 vetë kanë ndërruar jetë, kurse 1607 të tjerë janë plagosur pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 6.8 që ra në qytetin Elazig. 485 palabras más

Dehje Poetike

Turqia goditet nga një tërmet 6.8 rihter. Video

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.8 rihter ka goditur pak minuta më parë pjesën lindore të Turqisë.

Sipas Qendrës Sizmologjike Europiane Mesdhetare, epiqendra e tërmetit ka qenë 10 kilometra në veri të qytetit Doğanyol, me një thellësi 2 kilometra.

Te Fundit